________ تولد دوباره ___________

.....................آرزویی زیباتر از تو سراغ ندارم...........................

عفونت مجاري ادرار: علل، علائم، پيشگري و درمان

عفونت هاي مربوط به مجاري ادراري از جمله رايج ترين انواع عفونت ها به شمار ميروند که خاصه به واسطه باکتري ايجاد مي شوند. کودکان، نوجوانان، خانم ها و آقايون همه و همه مي توانند در معرض ابتلا به اين نوع عفونت قرار داشته باشند؛ اما در اين ميان بايد توجه داشت که خانم ها نسبت به آقايون بيشتر در معرض ابتلا به اين نوع عفونت قرار دارند. اين مقاله طوري نتظيم گرديده که شما با مطالعه ي آن ابتدا مي توانيد دلايل ايجاد عفونت هاي ادراري را متوجه شده و سپس با علائم، درمان و راههاي پيشگيري از آن نيز آشنا گرديد.

مجراي ادرار چيست؟

مجراي ادراري به راهي گفته مي شود که ادرار به واسطه ي آن از کليه ها به خارج از بدن انتقال داده مي شود. ادرار در کليه توليد مي شود و سپس از لوله هاي باريکي عبور کرده و در مثانه ذخيره مي گردد. زمانيکه مثانه پر مي شود، شما احساس ميکنيد که بايد ادرار خود را تخليه نماييد. ادرار از شکافي با نام "مجراي پيشاب" از بدن شما خارج مي شود.

عفونت مجراي ادراري (UTI) چيست؟

ادرار معمولاً فاقد باکتري است. مجاري ادراري زماني عفونت مي کنند که باکتري ها به داخل مثانه راه پيدا مي کنند. از آنجايي که مجراي پيشاب خانم ها نسبت به آقايون کوتاهتر است، باکتري ها خيلي راحت تر مي توانند به داخل مثانه راه يافته و سبب ايجاد عفونت شوند. از جمله شايع ترين انواع عفونت هاي ادراري، عفونت مثانه است که به آن التهاب مثانه يا (Cystitis) اطلاق مي شود. اگر عفونت صرفاً بر روي مجاري ايجاد شده باشد، به آن التهاب مجاري ادراري يا (Urethritis) گفته مي شود. اگر کليه دچار عفونت شود، به آن عفونت کليوي يا (Pyelonephritis) مي گويند.


چه کساني در معرض ابتلا به اين نوع عفونت هستند؟


اين بيماري مسري نيست و شما نمي توانيد آن را از کس ديگري بگيريد. در اکثر موارد بيماري به دليل مشکلات کليوي و اختلالات مربوط به مثانه ايجاد مي شود. UTI در خانم هاي جواني که داراي شرايط زير هستند شايع تر است:


قبلاً دچار اين نوع عفونت ها شده اند
ارتباط جنسي داشتند
از اسپري هاي اسپرم کش به همراه کاندوم استفاده مي کنند
از ديافراگم استفاده مي کنند
باردار هستند

علائم بيماري چيست؟


درد و يا سوزش در حين ادرار کردن
تکرر ادرار
کم بودن ميزان ادرار حتي در زمانيکه احساس مي کنيد مثانه پر شده است
بوي بد و تيرگي ادرار
خون در ادرار
تب و لرز
احساس درد در قسمت پاييني کمر

زمانيکه احساس کردم دچار عفونت ادراري شده ام، چه کاري بايد انجام دهم؟


اگر احساس مي کنيد که به اين عارضه مبتلا شده ايد، بايد فوراً به پزشک مراجعه کنيد. اگر منتظر بمانيد و تصور کنيد که بيماري خود به خود بهبود پيدا مي کند، بايد بدانيد که اشتباه مي کنيد و با اين کار فقط بر شدت بيماري خود مي افزاييد. گاهي اوقات اين باکتري ها مي توانند موجبات عفونت هاي شديد کليوي را ايجاد نمايند که همانطور که مي دانيد اين بيماري يک مشکل جدي است.


از آنجايي که برخي از بيماري هاي جنسي مي توانند سبب بروز علائمي درست شبيه به علائم عفونت ادراري باشند به همين دليل بايد پزشک خود را در جريان بگذاريد که آيا ارتباط جنسي داشته ايد يا خير.


تشخص بيماري به چه صورت است؟


اين بيماري عموماً با يک آزمايش ساده ي ادرار قابل تشخيص است. يک ليوان به شما داده مي شود و از شما مي خواهند که ادرار خود را درون آن بريزيد. نمونه ي ادرار شما به آزمايشگاه انتقال داده مي شود و آنجا از روي باکتري هاي موجود در آن تست به عمل مي آيد. اگر شما از نظر جنسي ارتباط داريد، ممکن است پزشک تشخيص دهد که اين علائم مربوط به بيماري هاي ديگري نظير بيماري هاي جنسي مانند: کالاميديا و يا تبخال تناسلي باشند که متعاقباً آزمايش هاي لازم در آن زمينه را انجام خواهد داد.


نحوه درمان بيماري چگونه است؟


آنتي بيتيک هاي مخصوصي هستند که مي توانند باکتري هاي موجود در مجاري ادراري را از بين ببرند. پزشک با توجه به آزمايش ادرار آن نوع آنتي بيوتيکي را که براي شما مناسب است تجويز خواهد کرد. سپس به شما مي گويد که چند روز و در چند نوبت بايد از آن استفاده کنيد.


اگر حالم خوب شد، باز هم بايد داروها را تا آخر مصرف کنم؟


بله! خيلي مهم است که توصيه هاي پزشک را مو به مو انجام دهيد. به اين معنا که تمام آنتي بيوتيک ها را بايد مصرف کنيد. حتي اگر احساس مي کرديد که ديگر هيچ نشانه اي از بيماري در شما باقي نمانده، باز هم بايد به مصرف داروها ادامه دهيد. اگر تمام داروها را مصرف نکنيد، ممکن است عفونت مجدداً برگردد و مجدداً احساس بيماري کنيد.


آيا نياز به داروي ديگري هم دارم؟


اگر عفونت شديد باشد، پزشک بنا به تشخيص خود مي تواند داروهاي ديگري تجويز کند. به عنوان مثال در برخي افراد شاهد اسپاسم هاي مثانه هستيم (دردي که براي يک لحظه در زير مثانه ايجاد شده و رها مي شود). برخي از انواع دارو ها هستند که ممکن است رنگ ادرار شما را نارنجي کنند. اين يک تاثير جانبي کاملاً طبيعي است و به محض اتمام داروها رنگ ادرار به حالت طبيعي باز مي گردد. هر چند اين داروها به شما کمک مي کنند که درد کمتري را احساس کنيد، اما کار اصلي که همان کشتن باکتري هاست توسط آنتي بيوتيک ها انجام مي پذيرد.


اگر يکبار عفونت بگيرم، احتمال اينکه مجدداً دچار آن شوم بيشتر مي شود؟


بايد توجه داشت که احتمال بروز عفونت در افرادي که يکبار اين بيماري را تجربه کرده اند، بيشتر است. اما اگر شما به محض بهبودي مجدداً علائم بيماري را در خود مشاهده کرديد، جزء بيماراني هستيد که دچار "عفونت بازگشتي" شده اند. اين بدان معناست که عفونت هنوز در بدن شما وجود دارد به اين دليل که در مرحله ي اوليه درمان، باکتري ها به طور کامل کشته نشده اند. اگر مجدداً علائم بيماري را در خود مشاهده کرديد، حتماً با پزشک معالج خود تماس بگيريد.


چگونه مي توانم از ابتلا به اين بيماري جلوگيري کنم؟


نوشيدن آب فراوان ( 8 تا 10 ليوان بزرگ به صورت روزانه) و استحمام مکرر. اين امر مي تواند مثانه ي شما را خالي، فعال و به دور از باکتري نگه دارد.
نوشيدن آب شاتوت و يا استفاده از قرص آن مي تواند به دخترهاي جوان در پيشگيري از اين بيماري کمک کند.
بنا به توصيه ي پزشک مي توانيد قبل و يا بعد از ارتباط جنسي آنتي بيوتيک مصرف کنيد.

عفونت هاي مجاري ادراري خيلي رايج هستند و نحوه ي درمان آنها نيز خيلي ساده مي باشد. اگر احساس مي کنيد که دچار اين نوع عفونت شده ايد، با پزشک خود تماس بگيريد، آنرا فوراً درمان کنيد و فراموش نکنيد که داروها را تا آخرين مرحله مصرف کنيد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم مرداد ۱۳۸۸ساعت 21:13  توسط دنيا   |